Autokonsumpcja-energii-z-fotowoltaiki

Autokonsumpcja energii z fotowoltaiki – co na nią wpływa i jak ją zwiększyć?

0 Shares
0
0
0
reklama

Przyjmuje się, że im więcej energii elektrycznej gospodarstwo domowe przeznacza na potrzeby własne, tym inwestycja w instalację fotowoltaiczną jest bardziej opłacalna i szybciej się zwraca. Od czego więc zależy autokonsumpcja? Jak ją zwiększyć i monitorować?

 

Autokonsumpcja w fotowoltaice – co oznacza to pojęcie? Co na nią wpływa? 

 

Mianem autokonsumpcji w fotowoltaice określa się wykorzystywanie wyprodukowanej energii elektrycznej na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego (rolnego lub firmy). Najczęściej obejmują one zasilanie urządzeń elektrycznych, a także przygotowywanie ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewanie budynku.

Wielkość autokonsumpcji zależy od kilku czynników. Wpływ na nią ma m.in.:

  • liczba domowników i ich potrzeby energetyczne (większa rodzina będzie zużywać więcej energii),
  • styl życia, jaki prowadzą domownicy (domatorzy będą więcej czasu spędzać w domu niż poza nim, co zwiększa konsumpcję prądu),
  • liczba urządzeń zasilanych prądem (im jest ich więcej, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną).

 

Autokonsumpcja energii elektrycznej – jak ją zwiększyć?

 

W przypadku domów jednorodzinnych autokonsumpcja rzadko przekracza 25-30 proc. Dzieje się tak dlatego, że instalacja fotowoltaiczna (skierowana na południe) produkuje najwięcej energii w godzinach okołopołudniowych, kiedy to domownicy zużywają najmniej prądu, gdyż zazwyczaj są poza domem. Konsumpcja prądu rośnie natomiast rano i wieczorem, gdy domownicy wracają z pracy lub szkoły.

Dlatego tak istotną kwestią jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej. W szacunkach odnośnie do mocy systemu należy uwzględnić nie tylko zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na prąd, ale również bilansowanie w zakładzie energetycznym. Sieć nie oddaje bowiem całości zmagazynowanej energii, a jedynie określoną jej część. Żeby zminimalizować straty, warto więc zwiększyć bieżącą autokonsumpcję. Jak tego dokonać? 

  1. Odpowiednio programując pracę urządzeń elektrycznych, tak aby działały w konkretnych godzinach. Nowoczesne pralki, suszarki i zmywarki można zaprogramować w taki sposób, aby uruchamiały się o określonej porze. Część sprzętów można włączyć nawet zdalnie.
  2. Inwestując w instalacje, które zwiększają autokonsumpcję prądu, takie jak elektryczna płyta grzewcza, pompa ciepła, kocioł elektryczny, grzałka do ogrzewania ciepłej wody użytkowej czy też klimatyzator.
  3. Inwestując w magazyn energii. Wówczas nadwyżka energii elektrycznej będzie przekazywana do akumulatora. Urządzenie przechowa ją, aż do momentu gdy będzie potrzebna.
  4. Tworząc stację ładowania pojazdu elektrycznego. Jeśli myślisz o zmianie samochodu, możesz  przesiąść się na elektryka, a dodatkowo budując stację do jego ładowania, zwiększysz autokonsumpcję prądu.

Warto pamiętać, że na autokonsumpcję wpływ ma także kierunek ułożenia paneli fotowoltaicznych. Dlatego odpowiedni projekt to podstawa.

 

Inteligentne liczniki autokonsumpcji – dlaczego warto?

 

Zwiększeniu autokonsumpcji sprzyja również inteligentny licznik. Dlaczego warto się na niego zdecydować? Urządzenie nie tylko monitoruje ruchy energii pomiędzy domem a siecią energetyczną, ale także reaguje na zmiany. W jaki sposób?

Wykrywa nadwyżkę wyprodukowanego przez instalację fotowoltaiczną prądu i zamiast wysłać ją do sieci energetycznej, przekierowuje do innych urządzeń, np. grzałki do podgrzewu ciepłej wody użytkowej lub pompy ciepła. Gdy wszystkie potrzeby energetyczne budynku zostaną zaspokojone, “inteligentny licznik (Smart meter”) przesyła energię do sieci.

Autokonsumpcja energii elektrycznej wpływa na opłacalność inwestycji i determinuje to, jak długo trzeba czekać na zwrot z niej. To dlatego zwraca się na nią tak dużą uwagę. Wykorzystanie prądu na bieżące potrzeby można zwiększyć na różne sposoby. Jedne są mniej, inne bardziej efektywne. Do tej ostatniej kategorii zalicza się zastosowanie “inteligentnych liczników” (“Smart meter”), które są w stanie zarządzać energią elektryczną budynku i skierować ją do tych instalacji, które jej potrzebują.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama