Cofanie dziąseł – przyczyny i konsekwencje

0 Shares
0
0
0
reklama

Cofanie dziąseł to częsty problem zauważany w gabinetach stomatologów. Lekceważony może prowadzić do narastających problemów zdrowotnych, warto więc reagować już wtedy, kiedy zauważymy pierwsze jego objawy. Warto pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem stomatologiem, a także periodontologiem, tak, by na bieżąco monitorować stan dziąseł i zębów. Należy również zwrócić uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej.

Cofanie dziąseł – jakie są przyczyny i konsekwencje?

Główną przyczyną cofania się dziąseł jest odkładanie się płytki bakteryjnej na zębach, która powstaje w wyniku nieodpowiedniej higieny lub całkowitego jej braku. Bakterie namnażające się tuż przy linii cofających się dziąseł mogą prowadzić do zaniku kości, natomiast zanik kości może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Utrata zębów wymaga oczywiście uzupełnienia uzębienia, na przykład za pomocą implantów. Zanik kości postępujący w wyniku cofania się dziąseł wymaga jednak jej odbudowania. Tak więc problem, który z początku wydaje się niezbyt poważny, w konsekwencji może prowadzić do długotrwałego i kosztownego leczenia. Wiedza dotycząca tego, jak zapobiegać problemowi cofających się dziąseł, z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Od stomatologa do chirurga szczękowego

Przyczyną cofania się dziąseł mogą być również problemy ortodontyczne, a nawet ortognatyczne. By dokładnie ustalić przyczyny, warto odwiedzić kilku specjalistów pokrewnych dziedzin, by wdrożyć najwłaściwszy plan leczenia. Przy problemach ortognatycznych, czyli związanych z niewłaściwym ustawieniem szczęki konieczna może być nawet operacja.

Cofanie dziąseł często spowodowane jest również zgrzytaniem zębów, co może mieć swoje źródła w problemach o charakterze zarówno anatomicznym, jak i emocjonalnym.

Jak zapobiegać cofaniu dziąseł?

By skutecznie zapobiegać cofaniu dziąseł, należy także mieć pod kontrolą wszelkie choroby o charakterze autoimmunologicznym, a także cukrzycę, podczas której dbanie o tkanki, nie tylko przyzębia, ale całego organizmu, jest niezwykle ważne.

By zadbać o dziąsła w domu, należy nie tylko regularnie myć zęby, ale również robić to we właściwy sposób. Należy pamiętać, że szczoteczka do zębów nie może być zbyt twarda – twarde włosie szczoteczki powoduje cofanie dziąseł poprzez mechaniczne ich uszkadzanie. Należy również szczotkować zęby w taki sposób, by nie wywierać zbyt dużego nacisku na zęby i dziąsła. Szczoteczką należy poruszać ruchem okrężnym lub z góry do dołu.

Należy również pamiętać, że właściwa higiena obejmuje nie tylko mycie zębów szczoteczką, ale także regularne, codzienne nitkowanie, lub też czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego szczoteczek. Na stan dziąseł źle również wpływa nikotyna, warto więc rzucić palenie.

Organizm to naczynia połączone

Cofanie dziąseł to bardzo złożony problem. Podjęcie leczenia może prowadzić do odkrycia przyczyny wielu innych nieprawidłowości w całym organizmie. Wiedza o mechanizmach, które tu zachodzą może rozwiązać problemy zdrowotne. Nieprawidłowo ustawione zęby nie tylko prowadzą do cofania dziąseł, lecz mogą być również przyczyną migren. Ta wiedza może wpłynąć na przebieg leczenia w gabinecie neurologicznym.

Stan jamy ustnej wpływa na wiele innych układów, warto więc dbać o nią kompleksowo i regularnie.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama