Czy przewalutowanie kredytu frankowego się opłaca?
Z każdym miesiącem zwiększa się liczba ugód oferowanych frankowiczom przez banki. Wiele z nich opiera się na możliwości przewalutowania kredytu frankowego, przez co zostaje on uwolniony od zależności od franka szwajcarskiego i wahań na międzynarodowym rynku bankowym oraz walutowym. Wielu frankowiczów pragnących jedynie uwolnić się od zobowiązania w obcej walucie przyjmuje takie rozwiązanie z wdzięcznością. Nie każdy z nich zastanawia się nad tym, czy przewalutowanie kredytu frankowego się opłaca. Podpowiadamy więc, czy jest to rozwiązanie, na które warto się zdecydować, czy lepiej wybrać inne możliwości.
Na czym polega przewalutowanie kredytu frankowego?
Przewalutowanie kredytu frankowego jest jedną z możliwości uwolnienia się od kłopotliwego zobowiązania w obcej walucie. Jest to również droga wyjścia, która najczęściej jest oferowana przez banki w ramach ugody kredytowej. Przewalutowanie kredytu frankowego opiera się na prostych zasadach. Zgodnie z nimi kwota w obcej walucie pozostała do spłaty jest przeliczana na polskie złote. Od momentu przewalutowania kredytu spłata całego zobowiązania będzie wyglądała podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu w złotówkach. Pozwala to całkowicie uniezależnić się od wahań kursów walut oraz zmian wskaźnika SARON, wcześniej LIBOR. Tym samym kwota pozostała do spłacenia będzie niezmienna, choć nieco wyższa od tej zakładanej.
Bezpośrednio po przewalutowaniu kredytu frankowego wysokość rocznego oprocentowania określonego na podstawie stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego będzie zależna od wskaźnika WIBOR. Na pozór rozwiązanie to wydaje się korzystne, przez co takie propozycje są traktowane przez kredytobiorców z dużym entuzjazmem. Należy jednak dokładnie przeliczyć wszystkie raty, wskaźniki kursu walut i oferowany przez bank przelicznik, aby mieć pewność czy rzeczywiście jest to dobre dla nas rozwiązanie. I tym samym czy przypadkiem kredytobiorca więcej na tym nie straci niż mógłby zyskać.
Czy przewalutowanie kredytu frankowego się opłaca?
Jak więc sprawdzić, czy przewalutowanie kredytu frankowego się opłaca i dlaczego miałoby być inaczej? Na pierwszy rzut oka dla wielu frankowiczów najbardziej kuszące jest to, że w końcu będą mogli uwolnić się od wahań na rynku międzynarodowym, a przede wszystkim odmian kursu walut, głównie franka szwajcarskiego. Trudno się temu dziwić, skoro przez cały okres spłaty kredytu żyli niejako w niepewności o wysokość kolejnej raty swojego zobowiązania. Po przewalutowaniu kredyt staje się bardziej przewidywalny, co może dawać złudzenie poczucia bezpieczeństwa.
Na co trzeba uważać przy przewalutowaniu kredytu frankowego? Przede wszystkim na to, że przewalutowanie odbywa się w oparciu o aktualny kurs waluty obcej, a nie kurs, który obowiązywał w dniu podpisania umowy. Chyba każdy frankowicz zdaje sobie w tej chwili sprawę, jak kurs waluty wzrósł od momentu, kiedy zdecydował się na wzięcie kredytu aż do obecnej chwili. Przewalutowanie kredytu jest najbardziej opłacalne i najbardziej korzystne dla kredytobiorcy w momencie gdy kurs waluty jest najniższy, a przewidywania analityków i ekonomistów wskazują, że w najbliższym czasie będzie wzrastał. W przeciwnym razie na przewalutowaniu zyskuje głównie bank. Ponadto niektóre banki przeprowadzają przewalutowanie kredytu za dodatkowymi opłatami. Trzeba się zorientować, jakie prowizje trzeba będzie z tego tytułu ponieść.
Co zamiast przewalutowania kredytu frankowego?
Jeśli jednak przewalutowanie kredytu frankowego nie jest tak korzystne, jak by się mogło wydawać, to gdzie szukać ratunku i na jakie rozwiązania się decydować? Jakie alternatywy mają frankowicze? Przede wszystkim należy pamiętać, że wszystkie rozwiązania, które bank będzie oferował w ramach ugody, będą bardziej korzystne właśnie dla banku niż dla kredytobiorcy. Sprawia to, że frankowicze, aby liczyć na najbardziej korzystne uwolnienie się od zobowiązania w obcej walucie, powinni z dużo większą śmiałością skierować sprawę przeciwko bankom do sądów. Tam mogą ubiegać się o odfrankowienie kredytu lub całkowite unieważnienie umowy kredytowej. Każde z tych rozwiązań będzie dużo bardziej korzystne niż pozostanie przy kredycie frankowym lub zgoda na jego odfrankowienie po obecnym kursie.
źródło: kancelariarzucidlo.pl