Z racji sytuacji panującej na rynku nieruchomości, sporo w ostatnim czasie mówi się o niewielkich mieszkaniach, które z jednej strony stwarzają szansę na zakup pierwszego lokalu za względnie niską cenę, a z drugiej rodzą wiele wątpliwości, podsycanych nieprawdziwymi informacjami powielanymi w internecie. Mikroapartamenty, bo o nich mowa, w rzeczywistości okazać się mogą interesującą inwestycją, którą warto przynajmniej rozważyć.
Co to jest mikroapartament?
Zanim jednak przejdziemy do omawiania korzyści wynikających z zakupu takich nieruchomości, warto wyjaśnić, czym one w ogóle są. Sama nazwa „mikroapartamenty” wprowadza nieco zamieszania, ponieważ niektórzy łączą ją z luksusowymi nieruchomościami, o wysokim standardzie wykończenia i dużej powierzchni użytkowej, tak jakby przedrostek „mikro” nie był wystarczający.
Oczywiście mikroapartamenty to określenie potoczne, wskazujące na nieruchomości o powierzchni przeważnie około 20-25 metrów kwadratowych. Metraż ma tu kluczowe znaczenie, ponieważ zgodnie z obowiązującym prawem termin „mieszkanie” dotyczy nieruchomości o powierzchni minimum 25 metrów kwadratowych. Z tego właśnie powodu deweloperzy określają te lokale jako mikroapartamenty.
Co ważne, zlokalizowane są one w tak zwanych budynkach mieszkania zbiorowego, które przeważnie służą do użytku krótkoterminowego. Determinuje to grupę odbiorców, do których są one najczęściej kierowane.
Dla kogo są mikroapartamenty?
Znając definicję oraz specyfikę omawianych nieruchomości, możemy przejść do ich wykorzystania. Świetnie sprawdzają się one przede wszystkim do krótkiego wynajmu, oferowanego na kilka, kilkanaście bądź kilkadziesiąt dni. Sprawdza się to zwłaszcza w dużych miastach, w których popyt na tego typu lokale jest naprawdę spory.
Co więcej, mikroapartamenty mogą odpowiadać na potrzeby także osób poszukujących tanich, małych nieruchomości na okres kilku miesięcy bądź roku. Mowa tutaj na przykład o studentach i pracownikach kontraktowych.
Oczywiście wiele zależy tutaj od wyposażenia. Nawet stosunkowo niewielkie przestrzenie można jednak odpowiednio zaaranżować, tak aby okazały się przytulne i funkcjonalne. To ważne zadanie ze względu na mocną konkurencję na rynku. Żeby zachęcić osobę zainteresowaną wynajmem, trzeba się postarać. Spore znaczenie ma też lokalizacja mikroapartamentu, która powinna zostać dostosowana do potrzeb konkretnych klientów, których chcesz przekonać do swojej oferty.
Czy inwestycja w mikroapartamenty to dobry pomysł?
Wiesz już, czym charakteryzuje się mikroapartament i do kogo najczęściej jest kierowany. Czy zatem warto pomyśleć o jego zakupie, a następnie przystosowaniu go pod wynajem? To oczywiście zależy. Żeby taka inwestycja okazała się trafiona, muszą zostać spełnione pewne kryteria.
- Najwięcej możesz zyskać wówczas, gdy mikroapartament jest zlokalizowany blisko centrum dużego miasta. To właśnie te nieruchomości cieszą się bowiem największym zainteresowaniem osób, które szukają lokalu do wynajęcia na kilka dni. Dzięki nim mogą błyskawicznie dotrzeć w najważniejsze dla siebie miejsca.
- Ze względu na niewielki metraż, ogromne znaczenie ma wystrój. Mikroapartamenty powinny być maksymalnie funkcjonalne, tak aby korzystanie z nich było po prostu wygodne. Dobrze zastanów się nad projektem, a także nad tym, jak możesz zachęcić potencjalnych najemców.
- Pomyśl również o cenie. Powinna być ona na tyle atrakcyjna, by przyciągnąć chętnych, a jednocześnie musi gwarantować odpowiedni zwrot z inwestycji. Z tego właśnie powodu istotna staje się właściwa analiza rynku, która pozwoli określić konkretną kwotę.
Pomimo wyzwań i konieczności przemyślenia podejmowanych decyzji, inwestycja w mikroapartamenty wydaje się naprawdę ciekawa i korzystna. Wynika to oczywiście z ogromnego zainteresowania, zwłaszcza w dużych miastach, w których chętnych na tego typu lokale nie brakuje. Całość sprowadza się zatem do przemyślenia kilku kwestii, a także dokładnego przeanalizowania dostępnej oferty nieruchomości.
źródło: Sławbud developer Łomianki