pranie dywanu

Dywan stracił dawny blask? Czas porządnie go odświeżyć!

0 Shares
0
0
0
reklama

Twój dywan nie prezentuje się już tak dobrze, jak w dniu zakupu? Chciałbyś przywrócić mu dawny blask i „zrestartować go do ustawień fabrycznych”? W dzisiejszym poradniku skupimy się na najpopularniejszych sposobach, dzięki którym będziesz w stanie odświeżyć swój dywan i/lub wykładzinę. Zapraszamy do lektury!

Krok 1: użyj odkurzacza

Każde czyszczenie dywanu lub wykładziny powinieneś rozpocząć od sprzątania „na sucho”, czyli bez użycia wody. Najłatwiej jest użyć do tego odkurzacza przemysłowego (choć domowy również powinien spełnić swoje zadanie).
W przypadku zanieczyszczeń, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie odkurzacz, możesz sięgnąć po szczotkę z twardym włosiem. Uważaj jednak na to, aby nie pocierać zbyt mocno o materiał, gdyż możesz go uszkodzić.

Krok 2: mydło i skrobia ziemniaczana

To dość niecodzienny sposób, jednak jesteśmy w stanie za niego poręczyć. Do przygotowania tego „magicznego środka” potrzebujesz jedynie kilka łyżek twardego mydła (możesz je bez problemu zetrzeć za pomocą noża kuchennego) i dwie szklanki skrobi ziemniaczanej.
Oba składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, a powstałą mieszankę następnie rozsyp na dywanie. Gdy już skończysz, możesz dodatkowo porozcierać ją za pomocą szczotki, aby przedostała się głębiej. Po niecałej godzinie możesz sięgnąć po odkurzacz i ponownie użyć go na wykładzinie.

Krok 3: ocet i soda oczyszczona

Roztwór, który zna chyba każdy: mieszanka octu i sody oczyszczonej. Te dwa składniki są w stanie poradzić sobie z większością plam, z jakimi na co dzień mamy do czynienia. Tym razem przygotuj sobie dwie szklanki wody, ¾ szklanki octu i dwie spore łyżki sody oczyszczonej.
Podobnie jak w kroku drugim, powstałą mieszankę umieść na dywanie i odkurz. Jeśli to okaże się niewystarczające: możesz użyć także mokrej ścierki. Gdy zaczniesz pocierać mokrą już wykładzinę, powstała mieszanka powinna zadziałać jeszcze skuteczniej.

Na zakończenie: posypka na dywan

Gdy na Twoim dywanie pojawi się plama tłusta, której nie jesteś w stanie usunąć za pomocą powyższych sposobów, możesz sięgnąć po… talk do skóry lub mąkę ziemniaczaną.
Obydwa te produkty odznaczają się skutecznym działaniem przeciwko tłustym cieczom. Pozostaw rozsypany proszek na jedną noc, a rano… zgadza się: odkurz!
A co w przypadku intensywnych plam, które nie są tłuste? Najcięższe do usunięcia ciecze to kolorowe alkohole (na przykład wino) lub napoje ziołowe (takie jak herbata). Wówczas pomocna okazuje się… najzwyklejsza sól kuchenna.
Charakteryzuje się ona całkiem sporą chłonnością wilgoci. Gdy już pozbędziesz się soli, możesz ponownie spróbować zetrzeć plamę za pomocą wody i mydła. Proces powtarzaj aż do skutku.

Profesjonalne pranie wykładzin

Na Twojej wykładzinie pojawiła się plama, która wydaje się niemożliwa do usunięcia? Wszystkie powyższe metody zawiodły?
Skorzystaj z pomocy profesjonalistów, dla których pranie wykładzin jest codziennością. Za pomocą metody prania ekstrakcyjnego Twój dywan będzie mógł na powrót cieszyć się blaskiem takim samym, jak w dniu zakupu.

źródło: Brudout.pl

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama