Jak poradzić sobie z uciążliwością odorową? Metody redukcji

0 Shares
0
0
0
reklama

Składowiska odpadów, fermy drobiu czy też zakłady przemysłowe to tylko niektóre podmioty, których działalność może być źródłem nieprzyjemnych zapachów. Na szczęście z uciążliwością odorową można walczyć. Przedstawiamy skuteczne metody redukcji fetorów różnego pochodzenia.

Uciążliwość odorowa – metody redukcji brzydkich zapachów na małych przestrzeniach

 Chociaż wydawać by się mogło, że nieprzyjemne zapachy nie stanowią poważnego problemu, mają negatywny wpływ na samopoczucie, a nawet zdrowie człowieka. Ich stałe wdychanie może powodować ogólne rozdrażnienie i przyczyniać się do spadku koncentracji, co naraża pracowników na różne niebezpieczeństwa. Przykrych fetorów nie należy zatem bagatelizować, zwłaszcza w miejscu pracy.

Na szczęście z uciążliwością odorową można walczyć na różne sposoby. Jeżeli jednak chcesz uzyskać wymierne rezultaty, musisz odpowiednio dobrać metodę redukcji nieprzyjemnego zapachu. Pod uwagę weź przede wszystkim wielkość emisji. Jeżeli fetor obejmuje stosunkową niewielką przestrzeń, ograniczyć może go m.in.:

  • spalanie,
  • absorpcja,
  • biopłuczki,
  • ozonowanie.

W przypadku szczególnie uciążliwych zapachów zajmujących stosunkowo niewielką przestrzeń konieczne może być połączenie kilku powyższych metod, aby uzyskać zadowalające rezultaty. Zanim jednak zdecydujesz się na zmasowany atak, przeanalizuj jego opłacalność. Być może lepiej będzie zastosować jedną, droższą metodę niż kilka tańszych?

Jak poradzić sobie z uciążliwością odorową na większych przestrzeniach? Skuteczne metody redukcji fetorów

 Spalanie, absorpcja, biopłuczki czy też ozonowanie – nawet stosowane jedna po drugiej lub równocześnie – to sposoby, które mogą okazać się niewystarczające, aby uporać się z przykrym zapachem, który obejmuje większą przestrzeń. W takim wypadku najczęściej wykorzystuje się jedną z dwóch metod – zamgławianie lub biofiltrację. Czym się one wyróżniają?

  1. Zamgławianie. Opiera się na wykorzystaniu systemów do nawilżania powietrza, które emitują mgiełkę. Tworzące ją cząsteczki wody pochłaniają brzydkie zapachy i wraz z nimi – pod postacią pary wodnej – są odparowywane z miejsca występowania bez efektu skraplania. W rezultacie nie osadzają się z powrotem we wnętrzu. Zamgławianie nie tylko zmniejsza uciążliwość odorową, ale również nawilża powietrze i ogranicza jego zapylenie. Jest bezpieczne nie tylko dla sprzętów, ale i osób przebywających we wnętrzach. W efekcie znajduje zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych i pomieszczeniach handlowych.
  2.  Biofiltracja. To biologiczna metoda redukcji przykrych zapachów. Opiera się na wykorzystaniu stałego, organicznego złoża, w którym znajdują się mikroorganizmy oczyszczające powietrze z fetorów. Biofiltracja skutecznie ogranicza odór. Jej atutem jest również niski koszt inwestycyjny i bezodpadowy proces czyszczenia. Dzięki dostępności różnych rodzajów biofiltrów złoże można z łatwością dostosować nie tylko do skali problemu, ale również jego źródła. To metoda redukcji zapachów wykorzystywana m.in. w dużych zakładach produkcyjnych oraz suszarniach, a także do dezodoryzacji kompostowników.

Co ważne, z uciążliwością odorową nie musisz walczyć na własną rękę. Na rynku działają bowiem firmy specjalizujące się w usuwaniu przykrych zapachów, które realizują zarówno jednorazowe, jak i cykliczne zlecenia. Specjaliści wykorzystują różne metody redukcji fetorów, co pozwala ograniczyć ich występowanie niezależnie od skali i specyfiki problemu.

Stałe utrzymywanie się odorów w powietrzu nie tylko jest uciążliwe, ale również może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie osób, które je wdychają. Z tych względów nie można bagatelizować problemu nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza że istnieją różne sposoby redukcji fetorów. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnych rezultatach, zdaj się na doświadczonych fachowców, którzy odpowiednio dobiorą metodę walki z odorem. Zadbają też o to, aby proces był skuteczny i bezpieczny.

źródło: EkoMeritum konsulting środowiskowy

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama