Jak skutecznie zwalczyć ptaszyńca?

0 Shares
0
0
0
reklama

Hodowla kur może zostać zaatakowana przez liczne szkodniki, między innymi pasożyty. Inwazja pasożytów skończyć się może osłabieniem ptaków i chorobami drobiu, co w konsekwencji doprowadza do spadku zysków z hodowli, wielu problemów i poniesionych kosztów. Aby temu zapobiec, warto zaopatrzyć się w preparat na ptaszyńca. Pasożyt ten często atakuje drób, doprowadzając do jego osłabienia, a także wywołując między innymi toksoplazmozę, pomór drobiu, białaczkę drobiu czy cholerę. Zapobieganie dalszej ekspansji tego pasożyta jest kluczowe dla powodzenia całej hodowli drobiu. 

Wygląd ptaszyńca kurzego 

Ptaszyniec kurzy jest bardzo trudny do zaobserwowania w ciągu dnia. Prowadzi nocny tryb życia, a w świetle dziennym ukrywa się w szczelinach, gniazdach, zakamarkach, w drewnie. Dlatego obserwacja tego roztocza za dnia jest właściwie niemożliwa, co dodatkowo utrudnia rozpoznanie problemu. Jest to pajęczak o małych rozmiarach, osiągający maksymalnie do 0,75 mm długości ciała. Pasożyty te są żółtawo szare, ale po opiciu się krwią ptaka ciemnieją i nieco zwiększają swój rozmiar. 

Ptaszyniec kurzy – co trzeba o nim wiedzieć?

Atakuje nocą, jest bardzo dokuczliwy i niekorzystnie wpływa na całą hodowlę drobiu. Może atakować zarówno kury, jak i gołębie, perliczki, indyka oraz bażanta, a także dziko żyjące ptaki. Jest roztoczem, który w ciągu dnia kryje się w szparach i zakamarkach kurnika. Zamieszkuje również gniazda. Gryząc ptaki, doprowadza do niedokrwistości oraz świądu. Ptaki stają się bezsenne, niespokojne, a gdy pasożyt wyjątkowo mocno im dokucza, opuszczają kurnik. Ślina ptaszyńca ma toksyczne działanie, a szczególnie narażone są pisklęta oraz młode osobniki. Ugryzienie może także powodować powiększenie węzłów chłonnych ptaka.

Zapobieganie ptaszyńcowi kurzemu – klucz do sukcesu hodowli

Chociaż zwalczenie ptaszyńca kurzego nie jest proste, jest koniecznością gdy pasożyty pojawią się w kurniku. To, co jest wyjątkowo niebezpieczne, to szybkość rozwoju tego gatunku pasożyta. Niestety jego cykl rozwojowy jest krótki. Już po tygodniu larwy zamieniają się w dorosłe osobniki, które uprzykrzają życie ptakom, gryząc je podczas snu i wysysając ich krew. 

Preparat na ptaszyńca działa szybko i skutecznie. Dzięki niemu możliwe jest zatrzymanie uciążliwego kąsania i osłabiania drobiu, a w konsekwencji zapobieganie spadku zysków związanych z hodowlą. Warto zainwestować w profesjonalny preparat na ptaszyńca, aby ptactwo było wolne od tego rodzaju pasożyta, a także bezpieczne od rozwoju potencjalnej, groźnej choroby.

Ptaszyniec kurzy jest niebezpiecznym pasożytem, który żeruje na ptakach w nocy. Osłabia kury, indyki, perliczki i inne ptaki, kąsając je i wysysając ich krew. W dzień pozostaje nieuchwytny, dlatego trudno go zaobserwować gołym okiem. Pasożyt ten może wywołać w hodowli groźne choroby ptaków, dlatego warto mu zapobiegać najszybciej, jak to możliwe. W tym celu korzystnie jest skorzystać z wydajnego preparatu na ptaszyńca, który działa szybko, a przede wszystkim skutecznie.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama