Jak-wybrac-dobrego-fizjoterapeute

Jak wybrać dobrego fizjoterapeutę? Na co zwrócić uwagę?

0 Shares
0
0
0
reklama

Ludzki organizm od lat fascynuje medyków na całym świecie. Jest w stanie zregenerować się i wyjść z nie lada opresji. Żeby jednak odzyskać pełnię sprawności, czasem wymaga pomocy fizjoterapeuty. Odpowiedni specjalista zdiagnozuje problem i dobierze efektywną terapię. Jak się jednak okazuje, wybór rehabilitanta to spore wyzwanie. Na co więc zwrócić uwagę, szukając dobrego gabinetu?

Opinie dotychczasowych pacjentów fizjoterapeuty

 

W dobie internetu nietrudno sprawdzić, czy dany fizjoterapeuta cieszy się poważaniem swoich pacjentów. Większość dobrych gabinetów ma swoje profile na Facebooku i w Google Mapach, a ich specjaliści chętnie udzielają się na LinkedIn. Wystarczy więc wpisać w wyszukiwarce odpowiednią frazę, by poznać opinie o danej placówce i pracujących w niej fizjoterapeutach. Pozwoli to dokonać wstępnej selekcji gabinetów i specjalistów.

Pojawia się jednak pytanie – na jakie kwestie warto zwrócić uwagę w szczególności? Profesjonalizm i miła atmosfera to podstawa. Profesjonalizm świadczy bowiem o tym, że fizjoterapeuta zna się na swojej pracy i wykonuje ją z należytą dbałością. Natomiast miła atmosfera po prostu sprawia, że chce się uczestniczyć w zajęciach. To ważne zwłaszcza w przypadku długich rehabilitacji, kiedy zniechęcenie ćwiczeniami pojawia się niejako naturalnie.

Istotne jest również to, aby specjalista potrafił zmotywować pacjenta do samodzielnej pracy. Bez tego nie zawsze można bowiem osiągnąć oczekiwane rezultaty. Ponadto, wielu pacjentów podkreśla wagę empatii w zawodzie fizjoterapeuty. Dzięki niej specjalista jest w stanie „wczuć się” w problemy pacjenta, co jest gwarancją zaangażowania i wsparcia na każdym etapie rehabilitacji. W efekcie pacjent nie czuje się osamotniony i pozostawiony sam sobie.

Doświadczenie, wykształcenie i umiejętności fizjoterapeuty

 

Analiza opinii pozwoli Ci wyselekcjonować najlepsze gabinety i specjalistów w Twojej okolicy. Zanim jednak zapiszesz się na wizytę, sprawdź doświadczenie fizjoterapeuty. Osoby z długim stażem pracy najczęściej chwalą się nim na stronie www gabinetu lub w mediach społecznościowych. Jeśli nie możesz znaleźć informacji dotyczącej doświadczenia, po prostu o nie spytaj podczas rejestracji.

Co więcej, fizjoterapeuta powinien dysponować wykształceniem kierunkowym. Kursy, certyfikaty i szkolenia będą dodatkowym atutem, który potwierdzi, że specjalista pogłębia swoją wiedzę i zdobywa nowe umiejętności.

Warto pamiętać, że fizjoterapia to rozległa dziedzina, w ramach której wyróżnić można różne specjalizacje, np. rehabilitacja w sporcie, fizykoterapia, kinezyterapia, terapia uroginekologiczna czy też rehabilitacja przed i pooperacyjna. Dlatego wybrany fizjoterapeuta powinien specjalizować się w leczeniu problemu, z którym boryka się pacjent.

Wyposażenie gabinetu fizjoterapeutycznego

 

Żeby rehabilitacja była skuteczna, najczęściej wymaga holistycznego podejścia i wdrożenia różnych technik oraz ćwiczeń. Do tego z kolei jest potrzebny dobrze wyposażony gabinet. To, jakie konkretnie elementy się w nim znajdą, zależy od specjalizacji fizjoterapeuty. Wśród najczęściej spotykanych sprzętów można wymienić:

  • stół, krzesła i wałki do masażu,
  • kształtki rehabilitacyjne,
  • drabinki rehabilitacyjne,
  • lustra korekcyjne,
  • poduszki i piłki do ćwiczeń równowagi,
  • hantle,
  • igły do akupunktury,
  • taśmy służące do kinesiology tapingu,
  • kompresy żelowe i ogrzewacze.

W gabinetach świadczących zabiegi z zakresu fizykoterapii nie może zabraknąć specjalistycznych urządzeń, takich jak aparat do terapii falą uderzeniową, lasera wysokoenergetycznego czy też aparatu do głębokiej stymulacji magnetycznej. Istotna jest również higiena gabinetu. Powinien on być czysty i nie może w nim brakować płynów dezynfekujących, rękawiczek czy też gazików.

Wbrew pozorom wybór dobrego fizjoterapeuty to spore wyzwanie. Dlatego nie warto tego robić na chybił trafił. Skrupulatna analiza wykształcenia i doświadczenia specjalisty podparta opiniami dotychczasowych klientów powinna dać miarodajny obraz rynku i wyłonić najlepszego fizjoterapeutę w okolicy.

źródło: crsrehabilitacja.pl – Centrum Rehabilitacji Sportowej Warszawa

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama