Na czym polega uzdatnianie sprężonego powietrza?

0 Shares
0
0
0
reklama

Uzdatnianie sprężonego powietrza jest istotnym procesem, który zapewnia bezpieczne i efektywne wykorzystanie sprężonego powietrza w różnych zastosowaniach przemysłowych i komercyjnych. Co to jest uzdatnianie sprężonego powietrza i jakie urządzenia wykorzystuje się w procesach uzdatniania? 

Co to jest uzdatnianie sprężonego powietrza?

Uzdatnianie sprężonego powietrza to proces oczyszczania i przygotowania sprężonego powietrza do różnych zastosowań przemysłowych czy komercyjnych. Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach, takich jak produkcja, przemysł, rzemiosło, medycyna czy motoryzacja. Aby zapewnić bezpieczne i skuteczne stosowanie sprężonego medium roboczego, konieczne jest poddanie go procesowi uzdatniania, który może obejmować kilka różnych etapów, w tym osuszanie, eliminację zanieczyszczeń stałych i olejowych.

Jednym z podstawowych elementów uzdatniania sprężonego powietrza jest usuwanie wilgoci. Cząsteczki wody są powszechnie obecne w sprężonym powietrzu, co może prowadzić do korozji sprężarek, rur, narzędzi pneumatycznych oraz innych urządzeń. Aby uniknąć problemów związanych z nadmierną wilgotnością medium, sprężone powietrze powinno być poddawane procesowi osuszania, który usuwa wilgoć i zmniejsza jej zawartość do akceptowalnego poziomu.

Uzdatnianie sprężonego powietrza wiąże się również z eliminacją zanieczyszczeń stałych. Filtracja jest jednym z kluczowych etapów w uzdatnianiu sprężonego powietrza. Filtry usuwają zanieczyszczenia stałe, takie jak kurz, pył, oleje, rdza i inne cząsteczki, które mogą być obecne w sprężonym powietrzu. Na rynku dostępne są filtry o różnej skuteczności, dzięki czemu z łatwością można dobrać takie, które pozwolą uzyskać medium robocze o oczekiwanym stopniu czystości. 

Sprężone powietrze może być także zanieczyszczone cząsteczkami oleju (dotyczy to sprężarek olejowych). Zanieczyszczenia olejowe usuwane są przez filtry oraz w procesie osuszania sprężonego powietrza. Warto jednak podkreślić, że taka technologia nie gwarantuje 100% skuteczności. Jeśli w procesie sprężania powietrza chcesz uzyskać medium wolne od zanieczyszczeń olejowych, musisz skorzystać ze sprężarek bezolejowych. To ważne szczególnie w branży spożywczej, medycznej, farmaceutycznej czy elektronicznej. 

Jakich urządzeń używać do uzdatniania  sprężonego powietrza? 

Do uzdatniania sprężonego powietrza używa się różnych rodzajów urządzeń i komponentów, które spełniają różne funkcje w procesie oczyszczania i przygotowania powietrza, które odpowiadają za eliminację różnych zanieczyszczeń. 

W procesie uzdatniania sprężonego powietrza do eliminacji wilgoci jako podstawowe urządzenie stosuje się separatory cyklonowe. Ich skuteczność sięga 99%. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu medium roboczego o jeszcze wyższych parametrach, musisz zastosować osuszacze powietrza. Na rynku najpopularniejsze są osuszacze chłodnicze i adsorpcyjne. Te ostatnie zapewniają najwyższy stopień osuszenia. Warto podkreślić, że zarówno separatory cyklonowe, jak i osuszacze pozwalają wyeliminować także część zanieczyszczeń stałych i olejowych.

W przypadku eliminacji zanieczyszczeń stałych i olejowych trzeba korzystać z filtrów powietrza, które są używane do usuwania zanieczyszczeń stałych, takich jak kurz, pył, cząsteczki, a także niektóre oleje i zanieczyszczenia gazowe. Filtry mogą być wyposażone w różne rodzaje wkładów filtracyjnych, takie jak włókna szklane, włókna syntetyczne, węgiel aktywny itp., w zależności od rodzaju zanieczyszczeń, które mają być usuwane.

Co zrobić z kondensatem?

Kondensat to szkodliwy odpad powstający w trakcie procesu uzdatniania sprężonego powietrza. Zarządzanie tą substancją jest szczególnie ważne w przypadku układów, w skład których wchodzą sprężarki olejowe. Kondensat jest mieszaniną wodno-olejową, która musi podlegać specjalistycznej utylizacji. Co więcej, w przypadku kompresorów o wysokiej wydajności pracujących w środowisku o wysokiej wilgotności i temperaturze ilość wytwarzanego kondensatu może dziennie przekraczać  kilkaset litrów. Stąd kluczowe jest zmniejszenie jego objętości. DO tego celu stosuje się separatory wodno-olejowe, których zadaniem jest oddzielenie od mieszaniny wodno-olejowej czystej wody. W ten sposób można zmniejszyć kilkukrotnie objętość odpadu poddawanego utylizacji, a oddzieloną wodę z kondensatu odprowadzić do kanalizacji. 

źródło: AG Kompressoren kompresory i sprężarki

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama