Zakup systemu klimatyzacji to inwestycja, do której należy podejść po odpowiednim przygotowaniu, ze świadomości dostępnych rozwiązań oraz niezbędnych do spełnienia kryteriów. Wszystko po to, żeby nie popełnić kosztownego błędu, związanego z wyborem urządzenia, które finalnie okaże się z jakiegoś powodu nieodpowiednie.
Czy do takich sytuacji dochodzi często? Oczywiście! Wystarczy przejrzeć tematyczne fora dyskusyjne bądź sekcję komentarzy w sklepach i na stronach internetowych producentów klimatyzacji, by zauważyć, jak wiele osób odkrywa po zakupie, że podjęli złą decyzję. Niewystarczające chłodzenie, głośna praca, wciąż powtarzające się awarie – problemów może być mnóstwo. Z tego powodu warto zastanowić się, jakie są najczęstsze błędy popełniane przy zakupie klimatyzacji i jak ich unikać.
1. Nieodpowiednia moc i zasięg działania klimatyzatora
Zaczniemy od pomyłki, która jest naprawdę powszechne. Jak wiadomo, systemy klimatyzacji są różne. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko ich ogólny podział, ale również kluczowe parametry techniczne, charakteryzujące poszczególne modele.
Tym najważniejszym okazuje się oczywiście moc. To właśnie od niej zależy, jak szybko osiągnięta zostanie wskazana temperatura i na jakim dokładnie obszarze (chodzi o metraż pomieszczeń) praca sprzętu będzie efektywna. Niestety, duża liczba klientów, skuszonych niższymi cenami, kupuje modele zbyt słabe, co skutkuje niewystarczającą pracą całego systemu.
Jak dobrać moc klimatyzatora do pomieszczenia? Nie jest to wcale łatwe, ponieważ wpływ ma tutaj wiele czynników. Mowa tu nie tylko o metrażu, ale też o sposobie ocieplenia wnętrza, jak również szczelności drzwi i okien. Przyjmuje się jednak, że w przypadku tak zwanego nowego budownictwa na jeden metr kwadratowy powinno przypadać około 100 W mocy. Łatwo zatem obliczyć, że w pomieszczeniu 15-metrowym powinien znaleźć się klimatyzator o mocy co najmniej 1500 W.
2. Zły wybór rodzaju klimatyzatora
Niektórzy klienci błędy popełniają jeszcze na etapie wyboru typu sprzętu. Jak się bowiem okazuje, klimatyzatory występują w mocno zróżnicowanych wersjach. Podstawowy podział wskazuje na konstrukcje typu kompakt oraz split.
Pierwszą grupę tworzą systemy składające się wyłącznie z jednostki wewnętrznej. Zawiera ona zazwyczaj specjalną rurę odprowadzająca gorące powietrze, którą trzeba umieścić w oknie. Z tego powodu modele kompakt zalecane są wyłącznie do niewielkich pomieszczeń i do użytku okazjonalnego.
Klimatyzacja typu split natomiast składa się zarówno z jednostki wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Oba elementy są ze sobą połączone, co zapewnia stabilne działanie i wysoką wydajność. Jakby jednak tego było mało, dzielą się one na kilka rodzajów, zróżnicowanych pod kątem sposobu i miejsca montażu. Na to wszystko warto zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem zakupu.
3. Własnoręczny montaż klimatyzacji
Nawet w przypadku doboru właściwego sprzętu, fatalny w skutkach błąd można popełnić podczas finalizacji zamówienia. Mowa oczywiście o rezygnacji z profesjonalnego montażu. Każdy, komu wydaje się, że instalacja systemu klimatyzacji jest bezproblemowa, powinien zapoznać się z doświadczeniami osób, które podjęły podobną decyzję.
Bez niezbędnej wiedzy, doświadczenia i właściwego wyposażenia, dość łatwo o nieodpowiednie umiejscowienie jednostki zewnętrznej bądź wewnętrznej, a nawet ich uszkodzenie. Przełoży się to na niższą wydajność chłodzenia, nieodpowiednią filtrację powietrza, głośną pracę, a także częste awarie. W skrajnych przypadkach klimatyzator po prostu ulegnie zniszczeniu.
Pamiętaj, że w przypadku własnoręcznego montażu gwarancja może stracić ważność, przez co jedynym rozwiązaniem będzie kosztowna naprawa lub jeszcze kosztowniejszy zakup nowego sprzętu. Jeśli więc chcesz uniknąć takich wydatków, nie szukaj na siłę oszczędności i postaw na profesjonalny montaż klimatyzacji.
Jak widać, większości błędów da się uniknąć – zazwyczaj wystarczy sprawdzić wszystkie kluczowe informacje na temat oferowanych produktów i zaufać specjalistom. Dzięki temu zyskasz pewność, że system klimatyzacji spełni swoje zadanie.