karaluch-domowy

Pluskwy czy karaluchy – jak rozpoznać i wytępić insekty?

0 Shares
0
0
0
reklama

Osoby, które zauważyły obecność owadów w swoim mieszkaniu, domu lub biurze często zastanawiają się, z jakim rodzajem szkodników mają do czynienia. Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ inne metody stosuje się na wytępienie pluskwy domowej, odmienne zaś w przypadku dezynsekcji pomieszczeń zaatakowanych przez karaluchy.

 

Pluskwa domowa – wygląd, miejsce bytowania, model odżywiania

Pojawienie się we wnętrzach pluskwy domowej może być konsekwencją przyniesienia tych szkodników wraz z meblami, zwłaszcza tapicerowanymi czy ubraniami. Pluskwa domowa może pojawić się w pomieszczeniach mieszkalnych wniesiona na sierści zwierząt, głównie psów i kotów, które wychodzą na spacery. Obecność pluskwy domowej można zidentyfikować, gdy zauważy się ślady po ugryzieniach na placach, kończynach dolnych lub górnych, szczególnie po nocy spędzonej w pościeli, na materacach czy w łóżkach, gdzie zagnieździły się te owady.

Pluskwy bytują w szczelinach, tj. w ramach obrazów czy w meblach tapicerowanych i materacach. Cykl rozmnażania tych szkodników jest bardzo krótki. Dorosłe pluskwy pozostawiają na ścianach czarne, małe kropki. Osoby, które zauważyły obecność pluskwiaka domowego, powinny wiedzieć, jak wygląda pluskwa.

To owad mierzący od 4 do 6 mm. Ma 3 mm szerokości. Pluskwy są koloru czerwonobrunatnego. Ich tułów jest mocno spłaszczony, o owalnym kształcie. Ciało pluskwy delikatnie zwęża się ku przodowi. Pluskwa domowa ma dobrze rozwinięty narząd wzroku, co pozwala temu szkodnikowi na bezproblemowe poruszanie się w ciemności, w celu znalezienia pokarmu – ludzkiej lub zwierzęcej krwi.

Karaluchy – owady bytujące w mieszkaniach

W mieszkaniach, gdzie pojawiały się czarne robaki można podejrzewać, że ma się do czynienia z plagą karaluchów. Warto wiedzieć, jak wygląda karaluch, ponieważ szybkie zidentyfikowanie tych szkodników pozwala dobrać efektywne i skuteczne metody na ich wytępienie. Pojawiające się w mieszkaniach karaluchy mogą znaleźć się w nowoczesnych mieszkaniach lub tradycyjnych nieruchomościach.

Karaluch jest szkodnikiem, który ma charakterystyczny wygląd. Dla laików może on być mylony z innymi czarnymi robakami. Dlatego warto wiedzieć, że karaluchy w Polsce to często występujące owady. Karaluch domowy ma silny pancerz pokryty woskiem, w kolorze czarnym, o lekkim połysku. To właśnie wosk wydzielany przez karaluchy zabezpiecza ich pancerz. Ponadto karaluch to owad o lekko brunatnym odcieniu tułowia. Istotne jest również, że karaluchy nie mają skrzydeł. Są odporne na działanie wielu czynników atmosferycznych i substancji chemicznych, w tym także o działaniu insektobójczym, dostępnych w regularnej sprzedaży w marketach. Na karaluchy nie działają środki do zwalczania owadów o niskim stężeniu. Karaluchy żywią się resztkami pokarmów. Nie atakują ludzi czy zwierząt domowych.

Metody zwalczania karaluchów i pluskiew domowych

Skuteczna dezynsekcja pomieszczeń, gdzie bytuje pluskwa domowa, ma na celu całkowite wytępienie tych owadów. Wymaga to zastosowania preparatu biobójczego o wysokim stężeniu. To silnie działający koncentrat owadobójczy połączony z wodą w optymalnej proporcji.

Wytępienie pluskwy polega na zastosowaniu metody zamgławiania ULV. Rozpylana w pomieszczeniach zimna mgła z mikrocząsteczkami, jest emitowana w pomieszczeniach przy pomocy nowoczesnych generatorów ULV. Rozpylana w pomieszczeniu zimna chmura składa się z kropli >20 mikronów. Taki zabieg jest szansą na dotarcie do szczelin i zakamarków, gdzie pojawia się pluskwa domowa.

Z kolei pozbycie się karaluchów wymaga zastosowania innych metod. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych przez specjalistów zatrudnionych w firmach dezynsekcyjnych należy trutka na karaluchy. To preparat rozkładany w miejscach występowania tych szkodników. Profesjonalny preparat na karaluchy w formie żelu jest przenoszony przez zwabione jego zapachem osobniki do gniazd. Tam jest on spożywany przez wielu przedstawicieli kolonii tych owadów, co powoduje ich wyginięcie.

Pozbycie się pluskwy domowej i karaluchów wymaga zidentyfikowania gatunku szkodnika, jaki pojawił się w domu, mieszkaniu czy biurze. Duże znaczenie ma także rodzaj zastosowanej metody zwalczania pluskwy domowej i karaczana. Dobór odpowiednich preparatów i metod ich aplikacji pozwala na efektywne wytępienie nawet całej kolonii osobników i zabezpieczenie się przed powrotem insektów w to samo miejsce. 

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama