Grzyb na ścianie może pojawić się po niedługim czasie od zalania pomieszczenia. Idealnymi warunkami do rozwoju wykwitów pleśni i grzybni jest silne zawilgocenie ścian oraz elementów konstrukcyjnych budynku, jak również niedostateczna wentylacja pomieszczeń bądź całkowity brak tego systemu.
Grzyb na ścianach – jak go zidentyfikować?
Osoby, które mają zamiar wynająć nieruchomość czy też kupić ją na własność, powinny zainteresować się tym, czy w jej wnętrzu nie pojawił się grzyb na ścianie i elementach wyposażenia. To jednoznaczny dowód na to, że we wnętrzach panują nieodpowiednie warunki – powstaje tak zwany mikroklimat, polegający na silnym zawilgoceniu powietrza. Osoby, które bagatelizują ten problem mogą doświadczyć poważnych konsekwencji w postaci uszkodzenia powierzchni ścian, jak również mebli, które bezpośrednio sąsiadują z zajętą grzybem powierzchnią. Dochodzi wówczas do pojawienia się na plecach szaf, komód, regałów czy witryn charakterystycznych zmian w postaci wykwitów pleśniowych i powstawania grzybni.
Wychodzenie grzyba na ścianie można łatwo odróżnić od pojawienia się pleśni. Ten organizm tlenowy przenika w głąb materiału, z jakiego wykonano meble, czyli na przykład drewna. Grzyb potrafi także wędrować wewnątrz ścian i betonu. W odróżnieniu od pleśni, nie przybiera on postaci małych plam w różnych kolorach.
Grzyb na ścianie można bardzo łatwo zidentyfikować, ponieważ zaczyna on pojawiać się w rogach, tuż pod sklepieniem sufitu. W miarę rozwoju, zarodniki grzybów przenoszą się na inne powierzchnie, obejmując nawet całą powierzchnię ścian sufitów, a także pleców szaf, komód lub innych mebli stykających się z miejscami dotkniętymi grzybem.
Przyczyny pojawiania się grzyba na ścianach
Do głównych przyczyn pojawienia się grzyba na ścianie można zaliczyć przede wszystkim zalanie pomieszczenia. Kolejnym powodem powstawania grzyba na ścianie są zbyt szczelne okna. Wówczas nadmiar wody nie ma gdzie odparować. Tego typu problem widoczny jest szczególnie, gdy podejdzie się do okien i przyłoży papier w okolicach parapetów, a także u zbiegu szyby i ramy okiennej. Wówczas widać ewidentnie zbierające się krople wody. Ponadto grzyb na ścianie poprzedza silne zaparowanie okien, które również dowodzi tego, że w mieszkaniu lub pomieszczeniu firmowym nie działa prawidłowo wentylacja.
Przyczyną nadmiernej wilgoci, która powoduje grzyba na ścianie, jest także zła izolacja ścian i występujące mostki cieplne. Należy pamiętać, że gwałtowne spotkanie zimnego i ciepłego powietrza prowadzi do powstania wilgoci, a to jest siedliskiem pleśni i późniejszego rozwoju grzyba.
Jeśli wilgotność powietrza przekracza 80% i utrzymuje się przez kilka dni, to można spodziewać się przykrych konsekwencji w postaci wykwitów grzybnych na ścianach. Początkowo będą to niewielkie zmiany, które będą rozrastać się, jeśli zawilgocone powietrze w dalszym ciągu będzie utrzymywać się we wnętrzu domu, mieszkania lub biura.
Niewłaściwa wentylacja a powstawanie wykwitów grzybnych i pleśni na ścianie
Wiele osób remontujących swoje domy lub biura popełnia kardynalny błąd w postaci rezygnacji z zamontowania wydajnej instalacji wentylacyjnej. Wówczas dochodzi do pojawienia się grzybów i pleśni na ścianach. Problem ten dotyczy nie tylko starych budynków, ale również nowych mieszkań, w tym także apartamentowców.
Wykwity na ścianach w domu są przyczyną nieodpowiedniej cyrkulacji powietrza i wysokiej wilgotności. Na szybszy rozwój grzybów i pleśni wpływają także źle zaizolowane ściany pokryte tapetami i farbami. Powstawanie wykwitów grzybnych wymaga nie tylko ich usunięcia. Kluczową kwestią jest znalezienie i likwidacja przyczyny zawilgocenia. Zazwyczaj specjalista zajmujący się profesjonalnym osuszaniem wnętrz przeprowadza dokładny wywiad w pomieszczeniach objętych grzybem. To właśnie wówczas podejmują decyzje, jakie środki wdrożyć, aby zapobiec dalszym konsekwencjom w postaci uszkodzenia powierzchni ścian i elementów wyposażenia.
Należy pamiętać o tym, że częstym problemem jest wadliwa wentylacja lub jej całkowity brak. Wówczas należy jak najszybciej naprawić ten system lub zainstalować wentylację o dużej wydajności, która będzie skutecznie odprowadzała nadmiar wilgoci z pomieszczeń.
Poznając główne przyczyny pojawiania się grzyba na ścianie można wdrożyć odpowiednie środki zaradcze. Tylko wówczas da się całkowicie wyeliminować ten problem i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, związanych z przebywaniem w zagrzybionych pomieszczeniach.
Źródło: OPTIMAL – OSUSZANIE