Regały wspornikowe – sposób na maksymalne wykorzystanie przestrzeni w magazynie

0 Shares
0
0
0
reklama

Organizowanie przestrzeni magazynowej nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie gdy ważne jest zadbanie o efektywne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Szczególnie trudne w magazynowaniu są długie, ciężkie i nietypowe ładunki. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem na optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej będzie zastosowanie regałów wspornikowych.

Czym są regały wspornikowe? W jaki sposób można je podzielić?

Regały wspornikowe to obecnie jedno z najczęściej stosowanych rozwiązań przy magazynowaniu towarów dużych, ciężkich i o nietypowych kształtach (np. rur, prętów, blach, płyt). Dzięki takim regałom proces składowania nietypowych ładunków jest znacznie łatwiejszy niż w przypadku zastosowania standardowych regałów paletowych.

Regały wspornikowe można podzielić na dwie grupy – jezdne lub stacjonarne (jednostronne lub dwustronne).

Jak optymalnie zaprojektować przestrzeń w magazynie?

Aby regały wspornikowe były funkcjonalne, bardzo ważne jest to, by zostały dopasowane do indywidualnych potrzeb. Przede wszystkim istotne jest to, by w regałach zostały odpowiednio zaprojektowane wsporniki, a rozstaw słupów był właściwie dobrany. Przy optymalizacji przestrzeni magazynowej dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z profesjonalnego projektowania i montażu regałów wspornikowych, które zostaną dopasowane do indywidualnych potrzeb danego magazynu. To najlepsza gwarancja funkcjonalności regałów.

W większości przypadków regały wspornikowe wykonywane są z profili hutniczych.

Podstawowa konstrukcja regału składa się z:

  • słupów nośnych kotwionych do posadzki,
  • wsporników,
  • stężenia.

To od rozstawu słupów i wsporników zależne jest to, że na regałach można składować towar o dużych wymiarach i znaczącej masie. Takie regały nie mają ograniczeń konstrukcyjnych, w przeciwieństwie do modeli paletowych, dlatego ich zastosowanie jest znacznie bardziej obszerne. Niewątpliwą zaletą regałów wspornikowych poza możliwością składowania dużych i ciężkich ładunków jest ich wysoka stabilność. Regały są odporne na działanie sił dynamicznych, które pojawiają się każdorazowo przy jego załadunku i rozładunku.

Jak obsługiwane są regały wspornikowe?

W przypadku regałów wspornikowych możliwe jest zastosowanie każdego rodzaju wózka widłowego (podnośnikowych elektrycznych, czołowych, wózków wysokiego składowania, wózków specjalnych czterokierunkowych lub bocznych). W przypadku wąskich korytarzy międzyregałowych niezbędne jest wykorzystanie wózków czterokierunkowych lub bocznych. Przy szerszych korytarzach istnieje możliwość zastosowania dowolnego wózka widłowego.

Praktycznym rozwiązaniem w każdym magazynie będzie wykorzystanie regałów wspornikowych jezdnych – to rozwiązanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej przy jednoczesnym ograniczeniu do minimum korytarzy roboczych.

Możliwość rozszerzenia funkcjonalności

Regały wspornikowe mogą mieć zwiększoną funkcjonalność – wystarczy tylko dodatkowo zastosować kraty pomostowe. Takie rozwiązanie sprawi, że regał będzie użyteczny i uniwersalny.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama