Rozwód rodziców – jak pomóc dziecku poradzić sobie z emocjami?

0 Shares
0
0
0
reklama

Separacja i rozwód to dla dzieci szczególnie smutne, stresujące i dezorientujące wydarzenia. Jest jednak kilka sposobów na to, aby pomóc najmłodszym w poradzeniu sobie ze wstrząsem związanym z rozstaniem rodziców.

Najczęstszymi powodami rozwodów są trudności finansowe, wzajemne nieporozumienia, brak chęci pójścia na kompromis i uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Rozwód to utrata złudzeń, ból straty, kryzys zaufania, a także upadek nadziei. Prawie zawsze jest to historia bardzo emocjonalna. Straty doświadczają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale największymi przegranymi rozstań rodziców są zawsze dzieci. Jak pomóc dziecku poradzić sobie z emocjami przy rozwodzie?

Dobro dzieci na pierwszym planie

Bycie świadkiem rozpadu małżeństwa rodziców i rozpadu rodziny może być traumatyczne w każdym wieku. Dzieci mogą czuć się zszokowane, niepewne lub wściekłe. Niektóre czasami czują się nawet winne, obarczając siebie za problemy w domu. Rozwód nigdy nie jest procesem płynnym, ale można radykalnie zmniejszyć ból swoich dzieci, stawiając ich dobro na pierwszym miejscu.

Rodzicielska cierpliwość i umiejętność słuchania mogą zminimalizować napięcie, gdy dzieci uczą się radzić sobie w nieznanych okolicznościach. Utrzymując poprawne relacje ze swoim byłym partnerem czy małżonkiem, możemy pomóc dzieciom uniknąć stresu i udręki, które towarzyszą obserwowaniu konfliktów rodziców. Dzięki wsparciu rodziców dzieci mogą nie tylko z powodzeniem przejść przez ten niepokojący czas, ale nawet wyjść z niego, czując się kochane, pewne siebie i silne, a w niektórych przypadkach nawet z bliższą więzią z obojgiem rodziców.

Jak pomóc dziecku poradzić sobie z rozwodem rodziców?

Wielu rodzicom trudno jest powiedzieć dzieciom o zbliżającym się rozwodzie, dlatego unikają takich rozmów lub odkładają je na ostatnią chwilę. Jest to poważny błąd, który może nieść za sobą znacznie trudniejsze przejście całego procesu u dziecka. Rozmowę najlepiej przeprowadzić jak najwcześniej, aby uniknąć niepewności. Mimo rozwodu zawsze należy kłaść nacisk na poczucie bliskości i akceptacji dziecka.

Dzieci potrzebują miłości i zrozumienia, co pomaga im poradzić sobie z emocjonalnymi konsekwencjami rozwodu rodziców. Kiedy dzielisz się z dziećmi tym, co się z Tobą dzieje, pomaga to im przygotować się na zmiany w życiu.

Jasno wyjaśnij dziecku, czym jest rozwód

Rodzice powinni wyjaśnić dziecku sytuację stosownie do jego wieku. Omawiając rozwód z dzieckiem, weź pod uwagę wiek, poziom dojrzałości i temperament. Możesz powiedzieć dziecku, że rozwód jest spowodowany pewnymi problemami, ale nie musisz wyjaśniać wszystkich powodów.

Zachęcaj dziecko do rozmowy

Ważne jest to, aby motywować dziecko do rozmowy i zadawania pytań na temat rozwodu. Poświęć trochę czasu, aby go wysłuchać, gdy dzieli się swoimi obawami. Zwracaj uwagę na to, co mówi i upewnij się, że sygnały niewerbalne są tożsame z przekazem werbalnym. Nie możesz pozwolić dziecku stłumić swoich uczuć związanych z rozwodem. W trudniejszych przypadkach z pomocą przyjdzie psycholog dziecięcy, w obecności którego można przeprowadzić taką rozmowę.

Podsumowanie

Szczególną uwagę należy zwracać na oznaki skumulowanego stresu u dziecka. Nagromadzony stres może prowadzić do depresji, która inaczej objawia się u dzieci w wieku szkolnym niż u młodzieży czy dorosłych. Jeśli to konieczne, rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalistów, w ramach takich usług jak psychoterapia dla dzieci, aby dziecko miało przestrzeń, w której może bezpiecznie wyrażać swoje emocje i otrzymywać wsparcie.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama