Ścielenie kacznika – jak ułatwić proces?

0 Shares
0
0
0
reklama

Hodowla kaczek wymaga dbałości o dobrostan zwierząt i zapewnienia im odpowiednich warunków w pomieszczeniu, w którym na co dzień przebywają. Kacznik powinien być ciepły, suchy i czysty, w czym pomaga dobra ściółka oraz jej regularna wymiana. Jakie maszyny i narzędzia będą przydatne podczas codziennej pracy przy kaczkach?

Słoma – najlepsza ściółka dla kaczek

Większość hodowców kaczek jest zdania, że najlepszym materiałem na ściółkę jest rozdrobniona słoma, pocięta na długość kilku centymetrów. Jest to materiał, który dobrze chłonie wilgoć i zapachy, ogranicza rozwój bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, a co za tym idzie – korzystnie wpływa na zdrowotność stada i prawidłowy rozwój zwierząt. Dobra ściółka powinna pochodzić ze sprawdzonego źródła, być wolna od zanieczyszczeń chemicznych i wszelkich szkodliwych substancji, które mogłyby zaszkodzić kaczkom.

Jak szybko i sprawnie ścielić kacznik?

Aby ściółka spełniała swoje zadanie, powinna być regularnie wymieniana na nową. Zbyt długie przebywanie na coraz bardziej zanieczyszczonym podłożu nie sprzyja bowiem zdrowotności zwierząt. Hodowcy, którzy mają niewielkie stado, a co za tym idzie – równie nieduże pomieszczenia dla kaczek, wymieniają ściółkę w sposób tradycyjny przy użyciu wideł. W przypadku dużej hodowli taka forma rozrzucania słomy jest jednak skomplikowana i czasochłonna, dlatego właściciele większych ferm korzystają z wygodnego rozwiązania, jakim jest ścielarka do słomy. To proste urządzenie pozwala na równomierne rozrzucenie rozdrobnionej słomy nawet na odległość kilku metrów.

Jednym z elementów maszyny jest rozdrabniacz do słomy, który tnie ją na kawałki o pożądanej długości. Ustawienia rozdrabniacza można regulować w zależności od tego, jak mocno ma być rozdrobiony końcowy, przeznaczony do rozrzucenia materiał. Dodatkową zaletą korzystania ze ścielarki jest dobrze napowietrzona ściółka, która lepiej chłonie wilgoć i jest bardziej komfortowa dla użytkujących ją zwierząt. Nie bez znaczenia są również korzyści ekonomiczne. Używanie ścielarki pozwala ograniczyć zużycie słomy nawet o kilkanaście procent, co automatycznie przekłada się na obniżenie całych kosztów produkcji.

Zalety korzystania ze ścielarki do słomy

Główną zaletą używania ścielarki do słomy w kaczniku jest oszczędność czasu i energii – wszystkie maszyny używane w rolnictwie mają za zadanie ułatwić pracę i wykonać to, co kiedyś trzeba było robić ręcznie. Pozwala również na uzyskanie lepszych parametrów ściółki niż ta, która rozrzucana jest ręcznie widłami. Na rynku maszyn i urządzeń dla rolnictwa wybór modeli i typów ścielarek jest spory. Nie ma problemu z dobraniem urządzenia zarówno dla dużej fermy, jak i dla nieco mniejszej hodowli. Niektóre ścielarki można wykorzystać jako urządzenia wielozadaniowe, nie tylko w hodowli kaczej, ale również bydła – świetnie sprawdzają się jako podajniki do sianokiszonki oraz wozy paszowe. Inwestycja w ścielarkę do słomy nie jest więc zbędnym wydatkiem, a zakupem, który pod wieloma względami się zwróci.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama