urna-kremacyjna

Urny kremacyjne – czym się kierować przy wyborze?

0 Shares
0
0
0
reklama

Kremacja zwłok jest stosunkowo nową praktyka pochówku zmarłych. Mimo że przez Kościół została dopuszczona już w latach osiemdziesiątych, początkowo w Polsce nie cieszyła się dużą popularnością. Obecnie kremacja zwłok staje się coraz powszechniejsza. Jest to wynikiem czynników ekonomicznych, zarówno zmniejszającej się liczby miejsc do pochówku na cmentarzach, jak i generowanych kosztów pochówku. Kremacja wymaga zakupu urny. Czym warto kierować się przy jej wyborze?

Trumna czy urna – zamów w zakładzie pogrzebowym

Wybór pomiędzy trumną, a urną kremacyjną jest indywidualną kwestią. Oprócz przekonań religijnych czy też okoliczności, w jakich nastąpiła śmierć, wpływ na decyzję może mieć dostęp do miejsca na cmentarzu. W wielu sytuacjach, nie mając możliwości wykupienia tradycyjnego miejsca na nagrobek, decydujemy się na wykupienie niszy w kolumbarium. Na decyzję może tutaj mieć wpływ także kwestia ekonomiczna, a więc różnice cenowe w ofertach trumien oraz urn, jakie znajdziemy w usługach pogrzebowych świadczonych przez zakłady pogrzebowe. Czym należy się kierować w przypadku wyboru odpowiedniej urny kremacyjnej?

Materiał, wielkość i kształt – urny kremacyjne

Tak jak w przypadku tradycyjnego pogrzebu, gdzie konieczny jest wybór trumny, również decydując się na kremację zwłok konieczny staje się wybór odpowiedniej urny. Obecny rynek dysponuje szerokim wyborem urn, które różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane, wielkością czy kształtem.

Rozważając zakup urny kremacyjnej warto wziąć pod uwagę gusta bądź ewentualne życzenia zmarłej osoby, co dodatkowo pozwoli na uczczenie jej pamięci. Urny dostępne są bowiem w wielu różnorodnych kształtach. Mogą mieć proste formy, przybierające postać trumny lub prostokąta. Dostępne są również modele bardziej okazałe, o obłych i okrągłych kształtach, na przykład w formie serca.

Szeroki wybór dotyczy także materiału, z jakiego została wykonana urna. Największą popularnością cieszą się urny wykonane z drewna, kamienia bądź metalu, generują one jednak spory wydatek. Materiał ma tutaj duży wpływ na cenę. Wśród bardziej ekonomicznych rozwiązań znajdziemy urny ceramiczne lub kompozytowe (wykonane z tworzywa sztucznego).

Jeśli chodzi o wielkość, standardowy rozmiar urny mieści się w przedziale od 3 do 5 litrów. Istnieje jednak możliwość zamówienia większej urny. Jest ona wówczas wykonywana pod zamówienie, co z pewnością wpłynie na cenę zakupu.

Urna kremacyjna na zamówienie

Coraz większą popularnością cieszą się urny kremacyjne wykonywane pod indywidualne zamówienie. Dają one możliwość wyboru nieorganicznych form, wielości i zdobień. Urny te nie są, wbrew pozorom, wykonywane tylko na cześć powszechnie znanych i cenionych osób. Na zakup urny wykonanej na zamówienie decydują się także rodziny, by w wyjątkowy sposób uczcić pamięć o bliskich.

Indywidualne zamówienie pozwala na umieszczenie na urnie kremacyjnej wszelkiego typu symboli, takich jak napis upamiętniający zmarłego czy wybrany cytat. Istnieje również możliwość wykonania indywidualnego zdobienia urny, który nada jej wyjątkowego wizerunku w postaci rodzinnego herbu, roślinnych ornamentów czy złotych zdobień. Urny kremacyjne wykonywane na zamówienie dają zdecydowanie więcej możliwości, jeśli chodzi o formę wizualną. Pozwalają także na wybór niepowtarzalnego naczynia kremacyjnego.

W przypadku zakupu urny wykonanej na indywidualne zamówienie możemy także dowolnie modyfikować jej wielkość bądź kształt. Oczywiście większe zmiany będą generować wyższą cenę urny. Decydując się na indywidualny projekt warto wziąć pod uwagę także miejsce, w którym urna kremacyjna zostanie umieszczona. Czy będzie ona w widocznym miejscu? Czy zostanie schowana? Wówczas warto rozważyć kwestie dodatkowego zdobienia i złożoność projektu urny.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama