Badanie USG wykonywane jest często i całkowicie bezinwazyjnie. Duża popularność badań ultrasonograficznych wynika bezpośrednio z jego zalet. Sprawdza się przy diagnozowaniu schorzeń w obrębie niemal całego ciała, szybko i efektywnie. A czy staw barkowy również może zostać zbadany przy pomocy USG? Jak najbardziej. Jest to pierwsze badanie wykonywane przy występowaniu bólu w obrębie stawu barkowego. Wyjaśniamy, co może wykryć USG barku i kiedy warto je wykonać.
Charakterystyka USG stawu barkowego
Nie ma w ludzkim ciele stawu o większym zakresie ruchów niż staw barkowy. Tym samym jest on najbardziej niestabilny i dlatego często dochodzi w jego obrębie do urazów czy stanów zapalnych. Staw barkowy narażony jest na bardzo duże przeciążenia podczas codziennych czynności z powodu tego, że stanowi ruchome połączenie pomiędzy ręką a tułowiem. Wszelkie dolegliwości bólowe w obrębie barku są niezwykle kłopotliwe, przykre i utrudniają funkcjonowanie oraz wykonywanie nawet najbardziej prozaicznych czynności. Właśnie w takich momentach powinniśmy wdrożyć diagnostykę przy pomocy badania USG stawu barkowego.
Jest to badanie całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne. Nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm, dlatego może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez żadnych ograniczeń. Nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań. Jednocześnie jest skuteczne i pozwala szybko zajrzeć w głąb ciała, ocenić stan mięśni, tkanek, ścięgien, chrząstek i więzadeł oraz wszelkich nieprawidłowości w ich obrębie. Sprawdza się również w obrazowaniu płynu stawowego w obrębie barku. Wyniki są dostępne bezpośrednio po zakończeniu badania i mogą zostać omówione z pacjentem. Pozwala to także znacznie szybciej i efektywniej wdrożyć skuteczne leczenie.
Wskazania do wykonania USG barku
Ból jest jednym z najbardziej nieprzyjemnych i uporczywych wskazań do wykonania USG barku. W szczególności jeśli mamy do czynienia z bólem silnym i promieniującym nie należy zwlekać z wykonaniem USG barku. Wskazaniem do wykonania badania są również wszelkiego rodzaju urazy, przeciążenia oraz uczucie tarcia, przeskakiwanie czy trzeszczenie podczas wykonywania ruchów ręką.
Warto wykonać USG stawu barkowego także przy dolegliwościach związanych z uczuciem sztywności, problemami z podnoszeniem ręki i zmniejszoną ruchomością w obrębie stawu. Przyczyny tych dolegliwości mogą być bardzo różne, poczynając od zwichnięcia, przez skręcenie stawu, a kończąc nawet na jego wybiciu. Ból może być także oznaką zwapnienia stawu barkowego lub rozwijającym się stanem zapalnym w jego obrębie.
Oprócz tego wskazaniem do wykonania USG stawu barkowego jest również choroba reumatyczna i zmiany zwyrodnieniowe barku bądź obojczyka. Ważne jest, że przy tych wszystkich wskazaniach do wykonania badania USG nie istnieją żadne przeciwskazania. Badanie jest bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla osób w podeszłym wieku. Bezpiecznie i bez ryzyka można je wykonywać również u kobiet w ciąży czy niemowląt. Jest to więc doskonałe narzędzie diagnostyczne.
Przebieg badania USG stawu barkowego
Badanie USG barku odbywa się poprzez przyłożenie do powierzchni skóry głowicy aparatu pokrytej specjalnym żelem. Urządzenie wysyła i przetwarza ultradźwięki, dzięki czemu na ekranie pojawia się obraz będący odzwierciedleniem wewnętrznych struktur ciała. Widoczny obraz jest dość dokładny i przedstawiany w czasie rzeczywistym, przez co możliwe jest również wykonywanie badania w ruchu i w zmiennych pozycjach. W przebiegu badania ocenie lekarza w pierwszej kolejności podlega ścięgno głowy mięśnia dwugłowego ramienia. Następnie obserwacji poddawane są wszelkie nieprawidłowości związane z płynem w obrębie stawu oraz jego ewentualne występowanie. Lekarz ocenia także powierzchnię głowy kości ramiennej, ścięgna stożka rotatorów, w tym ścięgien mięśnia podłopatkowego, nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i mięśnia obłego mniejszego.
Dzięki dużej precyzji badania ultrasonograficznego możliwe jest dostrzeżenie przez lekarza zarówno częściowego, jak i całkowitego uszkodzenia ścięgien. W przypadku występowania jakiegokolwiek bólu w obrębie stawu barkowego należy niezwłocznie zgłosić się na USG barku, aby poznać przyczynę dolegliwości oraz móc je skutecznie leczyć i wyeliminować ból.