Wykorzystanie-sprezonego-powietrza2

Wykorzystanie sprężonego powietrza — zalety rozwiązania w usługach i przemyśle

0 Shares
0
0
0
reklama

Przemysł i usługi nieustannie poszukują rozwiązań, które pomogą pracować szybciej, lepiej i wydajniej. Przedsiębiorstwa pragną zwiększać produkcję i poszerzać bazę klientów. Jednym z rozwiązań jest zastosowanie sprężonego powietrza. Stosowane zarówno jako nośnik energii, jak i jako czynnik roboczy przyczynia się do podniesienia poziomu świadczonych usług i jakości produkowanych towarów. Przedstawiamy najważniejsze zalety płynące z wykorzystania sprężonego powietrza w usługach i przemyśle.

Możliwości zastosowania sprężonego powietrza

Sprężone powietrze to powietrze o ciśnieniu wyższym niż początkowe, czyli atmosferyczne. Wytwarzane jest przy użyciu kompresorów. Rynek sprężarek powietrza jest tak różnorodny, że ich zastosowanie jest możliwe niemal w każdej gałęzi przemysłu i w licznych branżach usługowych. Może być więc z powodzeniem używane zarówno w małych warsztatach samochodowych jak i w dużych fabrykach i zakładach produkcyjnych. 

 

W przemyśle stosuje się sprężone powietrze jako czynnik roboczy lub jako nośnik energii, który służy do zasilania urządzeń i maszyn pneumatycznych. Do najpopularniejszych sprzętów zasilanych sprężonym powietrzem można zaliczyć szlifierki, przecinarki, pistolety lakiernicze czy klucze udarowe. Jednocześnie należy pamiętać, że urządzenia pneumatyczne zasilane przy pomocy sprężonego powietrza są dużo lżejsze i bezpieczniejsze od ich odpowiedników napędzanych prądem elektrycznym. Przy dłuższym użytkowaniu, szczególnie narzędzi obsługiwanych ręcznie, niższa waga jest bardzo istotną zaletą. 

 

Popularne jest stosowanie sprężonego powietrza w transporcie, medycynie, sportach nurkowych i w systemach magazynujących energię (CAES). Przemysł i branża produkcyjna wykorzystuje sprężone powietrze o precyzyjnie dobranym ciśnieniu jako środek czyszczący i osuszający. Sprawdza się to w środowiskach, w których niedopuszczalny jest jakikolwiek kontakt z wilgocią. To jednak nie wszystko. Sprężone powietrze sprawdza się także w przemyśle spożywczym do transportu produktów, napełniania maszyn żywnością, w procesach produkcyjnych, procesach pakowania, w nożach powietrznych i w celu wytworzenia azotu. W branży farmaceutycznej medium powszechnie jest stosowanie podczas bezpośredniego kontaktu z produktem w celu jego oczyszczenia, napowietrzenia, osuszenia i przenoszenia oraz w zaworach sterujących i kurtynach powietrznych. Branża spawalnicza używa sprężonego powietrza do cięcia plazmą, przemysł elektroniczny — do czyszczenia płytek obwodów drukowanych i w manipulatorach przenoszących, a branża wytwórcza używa sprężonego powietrza w urządzeniach chłodzących, grzewczych, dźwigowych i natryskowych. 

 

Budownictwo korzysta z dobrodziejstw kompresorów przy wykonywaniu odwiertów i kurtyn ochronnych a przemysł wydobywczy i lotniczy w zakresie gospodarowania odpadami. W usługach kompresory na stałe wpisały się w pracę warsztatów samochodowych, lakierniczych i wulkanizacyjnych.

Zalety stosowania sprężonego powietrza w usługach i przemyśle

Sprężone powietrze jako czynnik roboczy i medium jest bezpieczne, ekologiczne i powszechnie dostępne. Oprócz tego jego magazynowanie i transport na duże odległości nie stanowią żadnego problemu. Na jego funkcjonalność nie wpływają warunki atmosferyczne, niska czy wysoka temperatura lub jej ekstremalne wahania. Ponadto stosowanie urządzeń pneumatycznych jest rekomendowane w strefach zagrożenia pożarem lub wybuchem. Najlepszym podsumowaniem zalet płynących ze stosowania sprężonego powietrza w przemyśle i usługach jest jego wszechstronność. Pozwala przyspieszyć i usprawnić realizowane prace. W usługach wpływa także bezpośrednio na zwiększenie wydajności, co ma bezpośrednie przełożenie na wzrost dochodów. 

źródło: almig.pl

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama