Zadbaj o planetę i zacznij prowadzić dom w ekologicznym stylu!

0 Shares
0
0
0
reklama

Dom w stylu eco to nie tylko odpowiednia segregacja śmieci, czy też używanie prysznica zamiast wanny. Warto także zwrócić uwagę na chemię gospodarczą, która jest powszechnie wykorzystywana na co dzień podczas sprzątania. Tradycyjne produkty bardzo często zawierają substancje szkodliwe dla środowiska i ludzkiego zdrowia. Oto kilka sposobów, dzięki którym sprawisz, że twój dom będzie bardziej eko!

Ekologiczne porządki w kuchni

Kuchnia to miejsce, które jest sprzątane najczęściej, a utrzymanie w niej wysokich standardów higienicznych to priorytet. Obecnie w sklepach dostępnych jest wiele produktów ekologicznych – począwszy od tabletek do zmywarek, przez płyny do mycia naczyń, aż po uniwersalne środki do czyszczenia blatów, frontów kuchennych i podłóg. Wybierając takie produkty, możesz mieć pewność, że nie będą zawierały w swoim składzie mikroplastiku, sztucznych substancji zapachowych oraz silnych składników powierzchniowo czynnych. Ich wpływ na środowisko powinien być obojętny. Dobrym pomysłem może być wykorzystanie produktów, które posiadasz w kuchni, jako środków czyszczących. Zamiast odkamieniacza, możesz użyć octu lub kwasku cytrynowego. Soda oczyszczona to kolejny niezawodny środek. Dzięki swojej strukturze doskonale sprawdzi się do usuwania trudnych zabrudzeń np. przypalonych resztek jedzenia w garnku. Dodatkowym atutem stosowania sody jest jej zdolność do pochłaniania przykrych zapachów.

Sprzątanie łazienki, czyli największe wyzwanie ekologicznych domów

Porządki w łazience kojarzą się ze stosowaniem produktów bakteriobójczych, żrących płynów czyszczących, a także mleczek i płynów do szyb. Pamiętaj, że Twoja łazienka nie wymaga zbyt sterylnej czystości. Dostępne w sklepach ekologiczne produkty, takie jak płyny do mycia ubikacji, ekologiczne kostki do WC, czy też uniwersalny płyn do mycia armatury, mimo, że nie posiadają w swoim składzie agresywnych substancji chemicznych, z powodzeniem spełniają swoją rolę. Jest to też dużo bezpieczniejszy wybór w domach, w których przebywają dzieci lub zwierzęta. Tego typu produkty możesz również przygotować samodzielnie. Płyn do czyszczenia toalet uzyskasz poprzez rozpuszczenie mydła i boraksu w gorącej wodzie. Opcjonalnie możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Ekologiczna kostka do toalety to mieszanka kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej, połączona przy użyciu niewielkiej ilości wody. Płyn do szyb możesz przygotować z dwóch szklanek przegotowanej wody, do której należy dodać dwie łyżki mydła w płynie, dwie łyżki wódki oraz 3 krople gliceryny.

Czy prowadzenie domu w stylu eko się opłaca?

Produkty ekologiczne dostępne w sklepach i supermarketach posiadają konkurencyjną cenę w stosunku do swoich tradycyjnych odpowiedników, zatem troska o planetę nie musi nas wcale kosztować więcej. Pamiętaj, że produkty dedykowane np. płyn do mycia szyb, płyn do mycia blatów lub płyn do mycia mebli, możesz zastąpić jednym produktem uniwersalnym, którego zakup będzie kosztował znacznie mniej niż zakup kilku specjalistycznych produktów. Najbardziej korzystnym rozwiązaniem, zarówno dla planety, jak i dla domowego budżetu jest samodzielne przygotowywanie środków czyszczących z produktów dostępnych w naszych domach.

reklama
0 Shares
You May Also Like
reklama